.

τα μαθήματα παραδοσιακών χορών παραδίδονται κάθε Πέμπτη, ώρα 7.00μμ, σε αίθουσα του Συναυλιακού χώρου «Μ. Δημητριάδη», Αδειμάντου 12, στην Κόρινθο. Για δηλώσεις συμμετοχής και περισσότερες πληροφορίες στα τηλέφωνα 27410-25298 και 6944445132

3D

ΠΛΗΡΕΣ ΙΣΤΟΡΙΚΌ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΗΠΕΙΡΩΤΏΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ «Η ΠΙΝΔΟΣ»

ΠΛΗΡΕΣ  ΙΣΤΟΡΙΚΌ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΗΠΕΙΡΩΤΏΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ      

      «Η  ΠΙΝΔΟΣ» 

                                                          (ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΗ ΕΩΣ  ΤΟΝΟΕΜΒΡΗ ΤΟΥ 2015)          

O Σύλλογος Ηπειρωτών Κορινθίας «η        Πίνδος» ιδρύθηκε το Σεπτέμβρη του 1979, με έδρα την Κόρινθο. Εκπροσωπεί περίπου 15.000 Ηπειρώτες, που μόνιμα διαμένουν στο νομό Κορινθίας. Η ανάγκη συσπείρωσης των Ηπειρωτών, που είχαν συρρεύσει κατά πλήθη στην Κορινθία εκείνη την εποχή της ταχείας εκβιομηχάνισής της, είτε επιλέγοντας απ’ ευθείας την εσωτερική μετανάστευση, είτε εγκαθιστάμενοι εκεί επιστρέφοντας από Γερμανία ή γενικότερα από το εξωτερικό, υπήρξε η βασική αιτία που υπαγόρευσε την ίδρυση του Συλλόγου.
Οι σκοποί του Συλλόγου σύμφωνα με το καταστατικό του είναι:
1.H ανάπτυξη των δεσμών, η διάδοση του πνεύματος της Αλληλεγγύης και η καλλιέργεια των σχέσεων μεταξύ: α) των μελών του Συλλόγου, β)του Συλλόγου και των άλλων τοπικών ή πανελλήνιων πνευματικών, πολιτιστικών και μορφωτικών Συλλόγων, γ) του Συλλόγου και των κατοίκων της Ηπείρου.
2.Η παροχή κάθε δυνατής υποστήριξης, υλικής και ηθικής στα αναξιοπαθούντα μέλη του Συλλόγου.
3.Η ζύμωση των μελών πάνω στα τοπικά ,οικονομικά και κοινωνικά προβλήματα και η λήψη κάθε μέτρου για την προστασία των δικαιωμάτων και των υποχρεώσεών τους στην κοινωνία σε σχέση με τις ευρύτερες, κοινές επιδιώξεις του ελληνικού λαού.
Όλοι αυτοί οι σκοποί του Συλλόγου εκπληρώθηκαν σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό στην τριακονταετία που πέρασε, ανάλογα με τη δραστηριότητα και τις ικανότητες των μελών του Δ.Σ. που κατά καιρούς ανέλαβαν καθήκοντα.
Το πρώτο Δ.Σ. με διάρκεια θητείας 17 μηνών περίπου, απαρτίστηκε από τους:
Πρόεδρο: Χρήστο Αθανασίου
Αντιπρόεδρο: Αγγελική Κωτσάκη
Γραμματέα: Κωνσταντίνο Κώτση
Ταμία : Αθανάσιο Θανασιά
Ειδικό γραμματέα: Γιάννη Σμπόνια

Ακολούθησαν κατά χρονολογική σειρά όλα τα Δ.Σ. που αναφέρουμε παρακάτω σε ένδειξη αναγνώρισης της προσφοράς τους: 

28 Ιανουαρίου 1981 έως 2  Φεβρουαρίου 1983
Πρόεδρος: Βαγγέλης Ματάτσης
Αντιπρόεδρος: Ζήσης Κωνσταντίνου
Γραμματέας: Κων/νος Κώτσης
Ταμίας : Γιάννης Σμπόνιας
Μέλη:Λευτέρης Ντάφλος, Σταύρος Τσάπαρης και Φρίξος Σακούλας.  





2 Φεβρουαρίου 1983 έως 12  Φεβρουαρίου 1985
Πρόεδρος: Βαγγέλης Ματάτσης
Αντιπρόεδρος: Λευτέρης Σκούρας
Γραμματέας: Δώρα Καρκασίνα
Ταμίας : Γιώργος Νάσιος
Μέλη:Σταύρος Τσάπαρης, Ζήσης Κωνσταντίνου και Σωτήρης Πάντας. 

12 Φεβρουαρίου 1985 έως 20 Ιανουαρίου 1987
Πρόεδρος: Κων/νος Κώτσης
Αντιπρόεδρος: Λάμπρος Δόσης
Γραμματέας: Παναγιώτης Χωρίκης
Ταμίας : Θωμάς Σακκάς
Μέλη: Γιάννης Σμπόνιας,Χρήστος Ιωάννου και Βλάσης Νικολάου. 

20 Ιανουαρίου 1987 έως 15 Φεβρουαρίου 1989
Πρόεδρος: Παναγιώτης Χωρίκης
Αντιπρόεδρος: Εύη Νάνου
Γραμματέας: Χριστίνα Λάμπρου
Ταμίας : Σπύρος Ιωάννου
Μέλη: Βασίλης Τσάνης, Ανδριάννα Ναστούλη και Πέτρος Κουτρούλης.  


15 Φεβρουαρίου 1989 έως 13 Μαίου 1992
Πρόεδρος: Παναγιώτης Χωρίκης
Αντιπρόεδρος: Θωμάς Σακκάς
Γραμματέας: Χριστίνα Λάμπρου
Ταμίας : Σπύρος Ιωάννου
Μέλη: Γιάννης Μπούκας, Μιχάλης Γρίβας και Παναγιώτα Παπαγεωργίου.

13 Μαίου 1992 έως 8 Ιουλίου 1992
Πρόεδρος: Παναγιώτης Χωρίκης
Αντιπρόεδρος: Κων/νος Κώτσης
Γραμματέας: Αννα Κάκου
Ταμίας : Γιώργος Νάσιος
Μέλη: Βαγγέλης Ματάτσης,Παύλος Αθανασίου και Σοφοκλής Κύρος.

8 Ιουλίου 1992 έως 17 Μαίου 1994
Πρόεδρος: Βαγγέλης Ματάτσης
Αντιπρόεδρος: Χριστόφορος Δόσης
Γραμματέας: Κων/νος Κώτσης 
Ταμίας : Θανάσης Θανασιάς
Μέλη: Παναγιώτης Χωρίκης, Παύλος Αθανασίου και Αννα Κάκου.


17 Μαίου 1994 έως 2 Ιουλίου 1994
Πρόεδρος: Χρήστος Βεσδρεβάνης
Αντιπρόεδρος: Χρήστος Χαλκής
Γραμματέας: Βαγγέλης Ζιάκας
Ταμίας : Θανάσης Θανασιάς
Μέλη: Λάμπρος Σουλιώτης, Φωκίωνας Παπακίτσος και Κων/νος Κωνσταντίνου.
 Μετά την παραίτηση του Χρ. Βεσδρεβάνη το Δ.Σ ανασχηματίστηκε ως εξής:

6 Ιουλίου 1994 έως 5 Μαίου 1996
Πρόεδρος: Γιώργος Ζιάβρος
Αντιπρόεδρος: Χρήστος Χαλκής
Γραμματέας: Βαγγέλης Ζιάκας
Ταμίας : Θανάσης Θανασιάς
Μέλη: Λάμπρος Σουλιώτης, Φωκίωνας Παπακίτσος και Κων/νος Κωνσταντίνου.

5 Μαίου 1996  έως 14 Ιουλίου 1997
Πρόεδρος: Βαγγέλης Ματάτσης
Αντιπρόεδρος: Γιώργος Ζιάβρος
Γραμματέας: Λάμπρος Ζολώτας
Ταμίας : Θανάσης Θανασιάς
Μέλη: Ευτυχία Τραγουδάρα,Φρίξος Σακούλας και Μάκης Μακαβέλος.

14 Ιουλίου 1997 έως 10 Μαίου 1998
Πρόεδρος: Γιώργος Ζιάβρος
Αντιπρόεδρος: Βαγγέλης Ματάτσης
Γραμματέας: Λάμπρος Ζολώτας
Ταμίας : Θανάσης Θανασιάς
Μέλη: Βασίλης Μπόκιας, Φρίξος Σακούλας και Μάκης Μακαβέλος
10 Μαίου 1998 έως 28 Μαίου 2000
Πρόεδρος: Γιώργος Ζιάβρος
Αντιπρόεδρος: Σταύρος Τσάπαρης
Γραμματέας: Τάσος Κοσμάς
Ταμίας : Θανάσης Θανασιάς
Μέλη: Δημήτρης Μπατσούλης,Παναγιώτης Ευθυμίου και Λάμπρος Ψωμάς
28 Μαίου 2000 έως 19 Μαίου 2002
Πρόεδρος: Γιώργος Ζιάβρος
Αντιπρόεδρος: Θανάσης Θανασιάς
Γραμματέας: Τάσος Κοσμάς
Ταμίας : Παναγιώτης Ευθυμίου
Μέλη: Λάμπρος Ψωμάς, Μάκης Μακαβέλος και Ροδάνθη Δήμου.

19 Μαίου 2002 έως 10 Οκτώβρη 2004
Πρόεδρος: Γιώργος Ζιάβρος
Αντιπρόεδρος: Παναγιώτης Ευθυμίου
Γραμματέας: Λάμπρος Ψωμάς
Ταμίας : Θανάσης Θανασιάς
Μέλη: Αντώνης Κιάφας, Αποστόλης Σπυράκος και Μάκης Μακαβέλος.

10 Οκτώβρη 2004 έως 7 Μαίου 2006
Πρόεδρος: Γιώργος Ζιάβρος
Αντιπρόεδρος: Παναγιώτης Ευθυμίου
Γραμματέας: Ευτυχία Τραγουδάρα
Ταμίας : Θανάσης Θανασιάς
Έφορος Εκδηλώσεων: Αποστόλης Σπυράκος
Υπεύθυνος Δημοσίων σχέσεων:Κουβακλή-Νάνου Ευδοξία
Υπεύθυνη χορευτικών τμημάτων:΄Εφη Δήμου





7 Μαίου 2006 έως 18 Ιουλίου 2008
Πρόεδρος: Ευτυχία Τραγουδάρα
Αντιπρόεδρος: Κώστας Γκοντέβας
Γραμματέας: Αικατερίνη Παπαναστασίου
Ταμίας : Θανάσης Θανασιάς
Έφορος Εκδηλώσεων:΄Εφη Δήμου
Υπεύθυνος Δημοσίων σχέσεων: Αικατερίνη Κώτση
 Υπεύθυνη χορευτικών τμημάτων: Ευφροσύνη Γκίνου-Χωρίκη

18 Ιουλίου 2008 έως 30 Μαΐου 2010
Πρόεδρος: Φώτης Δήμος
Αντιπρόεδρος: Στέλιος Γκεζερλής
Γραμματέας: Νατάσα Δημητρίου
Ταμίας : Έφη Δήμου
Υπεύθυνος Δημοσίων σχέσεων: Ξένια Ντάλλα
Υπεύθυνος χορευτικών τμημάτων: Πέτρος Μπάκας
Ειδικός Σύμβουλος: Θανάσης Θανασιάς

3 Ιούνη 2010 έως 21 Οκτώβρη 2011 
Πρόεδρος: Βαγγέλης Ματάτσης
Αντιπρόεδρος: Γιάννης Σμπόνιας
Γραμματέας: Κώστας Κώτσης
Ταμίας : Σπύρος Ιωάννου
Υπεύθυνος Δημοσίων σχέσεων: Χριστόφορος Δόσης
Μέλη : Aντιγόνη Πάντα και Γιώργος Πάρλας



21 Οκτώβρη 2011  έως 20 Μαΐου 2012
Πρόεδρος: Βαγγέλης Ματάτσης
Αντιπρόεδρος: Γιάννης Σμπόνιας
Γραμματέας: Κώστας Κώτσης
Ταμίας : Σακούλα Παντούλα (Γιούλα)
Υπεύθυνος Δημοσίων σχέσεων: Χριστόφορος Δόσης
Μέλη : Aντιγόνη Πάντα και Γιώργος Πάρλας

23 Μαΐου 2012 έως 27 Σεπτέμβρη 2012
Πρόεδρος: Βαγγέλης Ματάτσης
Αντιπρόεδρος: Σταυρούλα Τασούλα-Σκαρμούτσου
Γραμματέας: Τσοβίλης Βαγγέλης
Ταμίας : Γεωργούλα Παναγιώτα
Υπεύθυνες Δημοσίων σχέσεων: Ιωάννα Κασσίμη & Πολυξένη Ντάλλα 
Μέλος : Κόσκου Αδαμαντία

27 Σεπτέμβρη 2012 έως 20 Οκτώβρη 2012
Πρόεδρος: Βαγγέλης Ματάτσης
Αντιπρόεδρος: Σταυρούλα Τασούλα-Σκαρμούτσου
Γραμματέας: Τσοβίλης Βαγγέλης
Ταμίας : Γεωργούλα Παναγιώτα
Υπεύθυνες Δημοσίων σχέσεων: Ιωάννα Κασσίμη & Πολυξένη Ντάλλα 
Μέλος : Αντιγόνη Πάντα




27 Σεπτέμβρη 2012 έως 20 Οκτώβρη 2012
Πρόεδρος: Βαγγέλης Ματάτσης
Αντιπρόεδρος: Σταυρούλα Τασούλα-Σκαρμούτσου
Γραμματέας: Τσοβίλης Βαγγέλης
Ταμίας : Γεωργούλα Παναγιώτα
Υπεύθυνες Δημοσίων σχέσεων: Ιωάννα Κασσίμη & Πολυξένη Ντάλλα 
Μέλος : Αντιγόνη Πάντα

20 Οκτώβρη 2012  έως 9 Γενάρη 2013
Πρόεδρος: Βαγγέλης Ματάτσης
Αντιπρόεδρος: Σταυρούλα Τασούλα-Σκαρμούτσου
Γραμματέας: Τσοβίλης Βαγγέλης
Ταμίας : Γεωργούλα Παναγιώτα
Υπεύθυνη Δημοσίων σχέσεων: Ιωάννα Κασσίμη
Μέλος: Πολυξένη Ντάλλα 

9 Γενάρη 2013 έως  21 Απρίλη 2013
Πρόεδρος: Βαγγέλης Ματάτσης
Αντιπρόεδρος: Σταυρούλα Τασούλα-Σκαρμούτσου
Γραμματέας: Τσοβίλης Βαγγέλης
Ταμίας : Γεωργούλα Παναγιώτα
Υπεύθυνη Δημοσίων σχέσεων:Πολυξένη Ντάλλα 


26 Απρίλη 2013 έως 16 Σεπτέμβρη 2013
Πρόεδρος: Παναγιώτα Γεωργούλα-Δασλή
Αντιπρόεδρος: Σταυρούλα Τασούλα-Σκαρμούτσου
Γραμματέας: Κουβακλή – Νάνου Εύη
Ταμίας : Χριστόφορος Δόσης
Έφορος Δημοσίων σχέσεων: Κακάβας Γεώργιος
Μέλος: Καρασταμάτης Γεώργιος

16 Σεπτέβρη 2013 έως  25 Απρίλη 2015
Πρόεδρος: Παναγιώτα Γεωργούλα-Δασλή
Αντιπρόεδρος: Σταυρούλα Τασούλα-Σκαρμούτσου
Γραμματέας: Αναστασία Νάσιου
Ταμίας : Χριστόφορος Δόσης
Έφορος Δημοσίων σχέσεων: Κακάβας Γεώργιος
Μέλος: Καρασταμάτης Γεώργιος

25 Απρίλη 2015 έως 18 Ιούνη 2015
Πρόεδρος: Ματάτσης Βαγγέλης
Αντιπρόεδρος: Σταυρούλα Τασούλα-Σκαρμούτσου
Γραμματέας: Νάκου Ελένη
Ταμίας : Χριστόφορος Δόσης
Έφορος Δημοσίων σχέσεων: Κάλλη Ελευθερία
Μέλη: Αυγέρη-Μπούκη Μαρίνα και Νάσιος Γιώργος


18 Ιούνη 2015 έως σήμερα
Πρόεδρος: Ματάτσης Βαγγέλης
Αντιπρόεδρος: Σταυρούλα Τασούλα-Σκαρμούτσου
Γραμματέας: Νάκου Ελένη
Ταμίας: Χριστόφορος Δόσης
Έφορος Δημοσίων σχέσεων: Κάλλη Ελευθερία
Μέλη:Νάσιος Γιώργος και Τσάνης Ηρακλής

Η συμβολή του Συλλόγου Ηπειρωτών Κορινθίας «η Πίνδος» στη σύσφιξη των σχέσεων μεταξύ των Ηπειρωτών του νομού, στην ανάπτυξη των δεσμών τους με τους Κορίνθιους γενικά , στο ανέβασμα του κύρους και της αναγνώρισης της προσωπικότητας του Ηπειρώτη, αυτής καθ’ εαυτής υπήρξε ανυπολόγιστη.
Η δραστηριότητά του εκδηλώθηκε με πολυποίκιλες μορφές και τρόπους:
Γενικές Συνελεύσεις μελών, διάφορες Συνεστιάσεις, εκδηλώσεις ενημερωτικού χαρακτήρα, πανελλήνιοι διαγωνισμοί ποίησης και πεζογραφίας, επιβραβεύσεις αριστούχων Ηπειρωτών μαθητών, εμφανίσεις
Των χορευτικών τμημάτων, κοπή πίτας ,αρτοκλασίες, ίδρυση Τράπεζας αίματος, έκδοση εφημερίδας, εκπαιδευτικές και ψυχαγωγικές εκδρομές, έκδοση και κυκλοφορία Ημερολογίων κ.α.
Οπωσδήποτε, αξίζει να υπογραμμιστεί σαν σταθμός στην ιστορία του Συλλόγου η έκδοση της εφημερίδας «τα Ηπειρωτικά Νέα», το Σεπτέμβρη του έτους 1981,που αποτελεί το χωνί που διοχετεύει τη φωνή μας σε σπίτια Ηπειρωτών και Κορινθίων, προκαλώντας τη συμπάθεια και την υποστήριξή τους.

Σταθμό, επίσης, για το Σύλλογο αποτελεί η ένταξή του Συλλόγου στη δύναμη της Π.Σ.Ε, γεγονός που προάγει σε ανώτερα επίπεδα οργάνωσης, ειδικά από τη στιγμή που κατά καιρούς μέλη του στελέχωσαν το     Δ.Σ. της.
Ευχόμαστε ετούτη η ανοδική πορεία του Συλλόγου, που έδωσε τη δυνατότητα της πλατιάς προσέγγισης και διάδοσης των ηθών και των εθίμων, της ζωντανής παράδοσης , της ιδιαίτερης πατρίδας, της Ηπείρου, που οδήγησε στη στενή σύσφιξη των σχέσεων μεταξύ των μελών και με όλους τους άλλους, να συνεχιστεί αμείωτη και στο μέλλον, τουλάχιστον όσο στην Κορινθία οι Ηπειρώτες της αποδημίας παραμένουν σταθεροί σε αριθμό και προσανατολισμό, όσο επιμένουν να διατηρούν την ταυτότητά τους.             
   
                                                           
To παρόν συντάχτηκε βάσει των πρακτικών των ΔΣ και του αρχειακού υλικού του Συλλόγου από την Μαργαρίτα Φρονιμάδη – Ματάτση, κατόπιν παραγγελίας του Δ.Σ. με αφορμή τη συμπλήρωση τριάντα (35) χρόνων αδιάκοπης και συνεχούς παρουσίας του Συλλόγου στα πολιτιστικά δρώμενα του Ν. Κορινθίας.  

 Νοέμβρης  2015                                                                                                                                           

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου